Życiorys (CV, curriculum vitae)

Życiorys (CV, curriculum vitae) to dokument, którego zadaniem (podobnie jak listu motywacyjnego) jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Powinno się w nim umieszczać informacje przydatne w postępowaniu rekrutacyjnym. Dane typu Twój nr NIP, ilość potomstwa, adres zameldowania raczej nie mówią nic o Twoich kwalifikacjach na dane stanowisko. Umieść je tam wyłącznie w przypadku, gdy sądzisz, że mogłyby być przydatne (np. chcesz skorzystać z programu unijnego lub stażu organizowanego przez urząd pracy kierowanego do mieszkańców zameldowanych na danym terenie).
W CV umieszczaj dane sprofilowane pod konkretne ogłoszenie, tzn. pisz głównie o obowiązkach, które wykonywałeś(aś) na danym stanowisku pracy, a które mogą być przydatne w nowej pracy. Jednak nie zamieszczaj fałszywych informacji!
Pamiętaj by w trakcie tworzenia dokumentu w edytorze tekstu włączyć moduł sprawdzania pisowni. A najlepiej po napisaniu CV poprosić kogoś o przeczytanie przed wysłaniem do potencjalnego pracodawcy.

Pisząc CV należy zamieścić następujące dane

Imię i nazwisko

Numer telefonu
Podaj numer telefonu komórkowego. Jeśli Cię na to stać, to kup drugi aparat telefoniczny (lub wygrzeb jakąś starą komórkę z szafy) i kartę SIM najlepiej w sieci gdzie jedno doładowanie konta wystarcza na długi okres czasu (obecnie jest to Play). Będzie to Twój telefon "służbowy", którego będziesz używać wyłącznie do kontaktów w sprawach zawodowych. Taki telefon możesz wyłączyć lub wyciszyć w czasie urlopów i weekendów.

E-mail
Adres e-mail powinien wyglądać w miarę profesjonalnie. Nie musi to być komercyjny (płatny) e-mail. Wystarczy aby był w formacie imie.nazwisko@domena.com np.
Osoba nazywająca się Jan Adam Komar powinna używać adresu typu:
jan.komar@gmail.com
jkomar@wp.pl
jakomar@gazeta.pl
ale nie:
jasiek22cm@interia.pl
komarek@buziaczek.pl

Adres do korespondencji
Adres do korespondencji jak sama nazwa wskazuje to adres, na który potencjalny kandydat na pracodawcę może kierować korespondencję. Podaj pełen adres wraz z kodem pocztowym:
Ul. Zawiana 23/2
32-432 Pcim

Doświadczenie zawodowe
Tutaj zamieść poszczególne miejsca pracy w odwróconej chronologii tzn. poczynając od obecnego/ostatniego a kończąc na pierwszym. Podaj nazwę stanowiska i krótką listę obowiązków. Pisz szczególnie o doświadczeniach, które sądzisz, że mogą być przydatne na nowym stanowisku pracy. Staraj się używać form bezosobowych i równoważników zdań ("Obsługa kserokopiarki i komputera"). Nie pisz o sobie używając trzeciej osoby liczby pojedynczej ("Tworzył korespondencję biznesową") - brzmi to sztucznie i żałośnie.
Jeśli masz kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w różnych miejscach i branżach wówczas możesz podać historię zatrudnienia z ostatnich 10-15 lat.
W przypadku gdy chcesz pominąć wpisy związane z pracami dorywczymi, to możesz ująć dany okres w ramy czasowe i napisać "praca nie związana z obecnym zawodem"

Przykład 1:
Obecnie pracujesz na stanowisku recepcjonistki w hotelu. Starasz się o pracę jako sekretarka w filii zagranicznej firmy. Na obecnym stanowisku pracy zajmujesz się odbieraniem telefonów, rezerwacją miejsc, przyjmowaniem płatności, wystawianiem faktur i rachunków, czasem musisz wezwać ślusarza, zamówić taksówkę, pomóc w sprzątaniu po konferencjach, zanieść alkohol gościom hotelowym.

Firma, w której starasz się o stanowisko to ostatnio otwarta w Polsce filia niemieckiego koncernu. Na stronie internetowej znalazłaś portfolio i wybrane "opinie" klientów (podrasowane przez dział marketingu). Sprawdziłaś, że większość zleceniobiorców to brytyjskie i amerykańskie firmy.

czerwiec 2008 - obecnie
Hotel Merkury, Warszawa
recepcjonistka
Bezpośrednia obsługa klientów polskich i zagranicznych (głównie niemiecko- i anglojęzycznych). Obsługa elektronicznego systemu rezerwacji komputerowej, prowadzenie rozmów telefonicznych, obsługa programów finansowych do zarządzania fakturami i płatnościami. Pomoc w rozwiązywaniu bieżących spraw i problemów, pomoc w organizacji konferencji.


Przykład 2:
Po ukończeniu szkoły średniej pracowałeś w Wielkiej Brytanii sprzątając kible, smażąc i sprzedając padlinę w McDonald's. Później poszedłeś na studia licencjackie związane z finansami. Obecnie starasz się o pracę jako asystent doradcy klienta korporacyjnego w jednym z banków. Wpis w CV zredaguj tak by uwidocznić umiejętności, które zdobyłeś pracując za granicą.

lipiec 2004 - maj 2005
McDonald's Restaurant, Londyn
Pracownik obsługi
Praca na tym stanowisku pomogła mi w nabyciu umiejętności związanych z obsługą klienta według określonych przez firmę standardów, a także na podszlifowanie zdolności językowych.


Przykład 3:
Pracujesz w urzędzie na stanowisku referenta. Zajmujesz się głównie robotą papierkową, przyjmujesz i sprawdzasz poprawność składanych przez petentów wniosków, a także przygotowujesz projekty decyzji administracyjnych z pomocą prawników zatrudnionych w urzędzie. Jednak ta praca Cie nie satysfakcjonuje. Wolałabyś pracować więcej z ludźmi, dlatego starasz się o pracę w świetlicy (posiadasz odpowiednie wykształcenie kierunkowe). W opisie stanowiska przede wszystkim skup się na zadaniach związanych z pracą z ludźmi, mniej na pracy administracyjnej.

od stycznia 2009
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Referent
Obsługa klientów urzędu - udzielanie pomocy przy wypełnianiu wniosków, prowadzenie konsultacji z prawnikami, tworzenie dokumentacji rozpatrywanych spraw.



Wykształcenie
Wymień ukończone uczelnie i szkoły poczynając od ostatnio ukończonej. Jeśli jeszcze jesteś w trakcie studiów, to wpisz datę rozpoczęcia nauki. Ewentualnie możesz napisać jaka jest data planowego ukończenia jeśli sądzisz że ma to jakieś znaczenie.
W przypadku gdy starasz się o pracę na pełen etat, a studiujesz zaocznie lub na odległość, to zaznacz to w opisie.
Jeśli ukończyłeś studia, to nie musisz nic pisać na temat szkoły średniej. Jednak jeśli ukończyłeś klasę profilowaną lub technikum, to warto o tym wspomnieć, szczególnie jeśli jest to zgodne z wykonywanym zawodem.

Znajomość języków obcych
Możesz wpisać znajomość języka według określonego standardu (B1, A2 itp.), szczególnie, jeśli jesteś w posiadaniu certyfikatu ze znajomości języka obcego. Jednak najbardziej optymalne wydaje się oznaczenie opisowe: biegły, bardzo dobry (zaawansowany), dobry (średniozaawansowany), podstawowy (początkujący). Nie używaj zwrotu "komunikatywny", gdyż dla jednych oznacza to poziom podstawowy (tzn. że umiesz się przedstawić i kupić chleb w sklepie), dla innych niemal biegły (czyli potrafisz się swobodnie komunikować w danym języku).

Inne kwalifikacje
certyfikaty zawodowe, prawo jazdy (kategoria), umiejętność obsługi komputera

Elementy opcjonalne
Oprócz wymienionych już niezbędnych elementów w CV można zamieścić inne informacje, jeśli sądzisz że mogłyby być one pomocne.

Zdjęcie
Jeśli uważasz, że zdjęcie będzie pomocne, to umieść je w swoim CV. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że ma ono bardzo niewielkie znaczenie - służy wyłącznie do łatwiejszego skojarzenia kandydata, który był na rozmowie kwalifikacyjnej z konkretnym wydrukiem CV.

Zainteresowania
Informacje na temat Twoich zainteresowań również podlegają ocenie. Jeśli są schematyczne i bardzo ogólne (sport, muzyka, film) to lepiej nic nie pisz na ich temat. Jeśli masz jakieś szczególne zainteresowania (paralotniarstwo, kino niszowe etc.) to licz się z tym, że na początku rozmowy kwalifikacyjnej ktoś będzie chciał o nich porozmawiać. Generalnie punkt ten potraktuj jako wypełniacz, bardziej przydatny osobom z HR niż osobom mającym bezpośredni wpływ na zatrudnienie kandydata.

Data i miejsce urodzenia 
Te informacje nie powinny mieć żadnego znaczenia przy zatrudnieniu. Oczywiście jeśli sądzisz, że umieszczenie tej informacji pomoże Ci w znalezieniu zatrudnienia, to ją tam umieść. Twój wiek i tak będzie można oszacować na podstawie wpisów związanych z doświadczeniem zawodowym i edukacją.
Poza tym jeśli starasz się o pracę w jakiejś skostniałej instytucji (np. urzędzie), to umieszczenie informacji o miejscu i dacie urodzenia może być wskazane.

1 komentarz:

  1. Samo napisanie życiorysu nie jest takie proste a gdzie dalej znalezienie pracy? Dobry życiorys pomoże ale nie załatwi wszystkiego. Jeśli nie wiesz gdzie szukać zatrudnienia to tu znajdziesz ogłoszenia o pracę w Polsce godne uwagi. Pamiętam jak sama zaczynałam poszukiwania to miałam wrażenie, że nigdzie nic nie ma. A po prostu źle patrzyłam.

    OdpowiedzUsuń