Wysyłanie CV na maila

Obecnie coraz częściej zdarza się, że potencjalny pracodawca wymaga przesłania dokumentów w wersji elektronicznej na podany w ogłoszeniu adres e-mail lub poprzez formularz na stronie internetowej firmy.
Żeby ułatwić pracę osobie, która będzie miała do czynienia z Twoimi dokumentami rekrutacyjnymi, a co ważniejsze, aby zapobiec błędom jakie mogą zostać popełnione (np. przypadkowe nadpisanie pliku zawierającego Twoje CV) proponuję zastosować się do poniższych reguł.

Wysyłając CV i list motywacyjny umieść je w dwóch osobnych plikach (nie w jednym na oddzielnych stronach).
Jeśli wysyłasz CV do działu rekrutacji mającego siedzibę za granicą (zdarza się, że polski oddział nie ma osoby odpowiedzialnej za administracyjną stronę procesu rekrutacji) w nazwach plików używaj wyłącznie liter łacińskiego alfabetu (bez polskich znaków). Oczywiście tyczy się to tylko nazw plików, a nie ich zawartości.

Jeśli w ogłoszeniu nie było napisane w jakim formacie pliku wysłać dokumenty wówczas zapisz je w formacie możliwym do odczytania w różnych edytorach tekstu, a nie tylko w Microsoft Word lub OpenOffice Writer. Najlepiej użyj formatu rtf - upewnij się jednak czy w trakcie zapisywania pliku nic się nie "rozjechało" (zamknij i otwórz plik ponownie). Jeśli Twoje CV "sypie się" przy zapisywaniu do rtf spróbuj z formatem pdf, który można odczytać za pomocą darmowego Adobe Reader lub ostatecznie doc (odczyt za pomocą darmowego Word Viewer).

W nazwie pliku umieść rodzaj dokumentu, swoje imię i nazwisko (może być bez polskich znaków) i numer referencyjny ogłoszenia lub nazwę stanowiska, czyli według schematu: CV_ImieNazwisko_NrRef.rtf i LM_ImieNazwisko_NrRef.rtf lub CV_Imie_Nazwisko_nazwa_stanowiska.rtf i LM_Imie_Nazwisko_nazwa_ntanowisko.rtf

Pliki dodaj jako załączniki do e-maila. Nie umieszczaj ich jako archiwum zip lub rar.

Sprawdź rozmiar plików - nie powinny mieć kilku megabajtów, co może się przytrafić, jeśli w CV umieścisz swoją fotografię wklejając ją ze zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

W treści e-maila napisz w jakiej sprawie piszesz, nie wysyłaj pustej wiadomości. Jeśli kierujesz korespondencję do konkretnej osoby użyj zwrotu Szanowna Pani/Szanowny Panie w innym wypadku (hr@firma.pl, rekrutacja@firma.com.pl) napisz „Szanowni Państwo”.
Przykład:

Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika na stanowisko doradcy klienta w załączeniu zamieszczam swoje CV oraz list motywacyjny.

Z poważaniem
Jan Kowalski


Uwagi:
Stwórz na dysku różne katalogi (jako nazwy użyj nazwy firmy) z wysyłanymi cv i listami motywacyjnymi. Unikniesz w ten sposób wysłania życiorysu zawodowego lub, co gorzej, listu motywacyjnego do innej firmy niż zamierzałeś(aś).

Sprawdź treść e-maila pod kątem błędów, szczególnie ortograficznych i upewnij się czy załączyłeś(aś) dokumenty rekrutacyjne.

3 komentarze:

  1. Dziękuję za porady

    OdpowiedzUsuń
  2. Agata Markowskapaździernika 09, 2018

    Nadal funkcjonuje taki system, ze CV w poszukiwaniu pracy wysyła się na skrzynkę mailową. Ja jednak zgłosiłam się bezpośrednio do https://www.carework.pl/praca i znalazłam praktycznie od ręki prace jako opiekunka nad osobami starszymi i to do tego w Niemczech. Zawsze chciałam pojechać za granicę, a teraz mam taką możliwość i przy okazji zarobię.

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, zdecydowana większość pracodawców wymaga przesyłania cv, listu motywacyjnego drogą elektroniczną. To i dla nas wygodniejsze rozwiązanie przecież. Dopiero na rozmowę kwalifikacyjną dojeżdżamy w dane miejsce. Jak patrzyłam na oferty pracy zachodniopomorskie to również większość dokumentów można wysłać mailem w odpowiedzi na te ogłoszenia.

    OdpowiedzUsuń