Gdzie szukać ofert pracy?

Jednym z pierwszych problemów związanych z poszukiwaniem pracy jest znalezienie ofert potencjalnych pracodawców, którzy obecnie poszukują pracowników.

Poniżej znajduje się lista miejsc gdzie należy rozpocząć poszukiwania.

Znajomi
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś/powinnaś zrobić jest poinformowanie znajomych o tym, że obecnie poszukujesz zajęcia. Znajomi i rodzina to chyba jedno z najlepszych źródeł sprawdzonych informacji na ten temat.
wykorzystaj nadarzające się okazje W czasie spotkań przy piwie lub w gronie rodzinnym, wyślij kilka e-maili, ustaw opis w statusie gadu-gadu lub innego komunikatora.

Wykładowcy na uczelni
Jeśli jesteś obecnie studentem lub świeżo upieczonym absolwentem uczelni wyższej i szukasz pracy, stażu lub praktyk w swoim zawodzie, to po prostu zapytaj się wykładowcy prowadzącego zajęcia na których się wykazywałeś(aś). Wbrew pozorom niektórzy wykładowcy i ćwiczeniowcy są dobrze zorientowani do jakich firm i instytucji trafiają ich studenci i absolwenci. Potrafią podpowiedzieć, doradzić, ewentualnie podać nazwy firm w i instytucji wartych sprawdzenia.

Internet
  • Grupy dyskusyjne
Jest kilka polskich grup gdzie można znaleźć oferty pracy zamieszczane przez pracodawców:
pl.praca.oferowana
alt.pl.praca.oferowana

  • Portale społecznościowe
Na portalach społecznościowych takich jak goldenline.pl lub profeo.pl.

  • Portale z ogłoszeniami o pracę
gazeta.pl
pracuj.pl
jobs.pl

Lokalne gazety z dodatkami o pracy
 Zapytaj się kioskarza w swoim miejscu zamieszkania o to, w których gazetach i w jakie dni można znaleźć dodatki z ofertami pracy. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, to spróbuj poszukać wybranych tytułów w bibliotece miejskiej lub przejrzyj ogłoszenia w salonach prasowych w swojej okolicy.

Książka telefoniczna
W internetowej książce telefonicznej możesz znaleźć firmy z interesującej Cię branży i mieszczące się w określonej lokalizacji, których strony internetowe możesz później przejrzeć poszukując potencjalnych ofert pracy. Możesz też zadzwonić do sekretariatu lub zjawić się osobiście i zapytać się czy możesz złożyć dokumenty rekrutacyjne.

Urząd bezrobocia
 Osobista wizyta w Urzędzie Pracy jest w gruncie rzeczy bezcelowa. Udaj się tam jeśli masz szansę na zasiłek lub potrzebne jest Ci ubezpieczenie zdrowotne. Skorzystać natomiast możesz z serwisu internetowego Publicznych Służb Zatrudnienia

Agencje pośrednictwa
 Możesz również zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy lub agencji pracy tymczasowej. Ich listę znajdziesz na stronie Krajowego Rejestru Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia

Instytucje Państwowe
Poszukując pracy w instytucjach państwowych przejrzyj Biuletyn Informacji Publicznej danego urzędu.

4 komentarze:

  1. Ja polecam przede wszystkim strony internetowe z ofertami pracy. Ja np. dzięki stronie https://www.carework.pl/ szybko znalazłam pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Zgadzam się tu też, że znajomości dają wiele w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sieci są naprawdę fajne bezpłatne portale pracy gdzie nie brakuje ogłoszeń. Można dodawać swoje zupełnie za darmo jak poszukujemy pracowników. Ja jestem z tej drugiej strony - szukałam nie tak dawno dla siebie zatrudnienia i naprawdę mimo sytuacji jaka panuje nie miałam większych problemów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej gdy podejmując naukę mamy już zapewnioną pracę. Słyszeliście o kształceniu dualnym? Połączenie nauki i praktyki w jednym. A potem możliwość pracy w firmie patronującej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ofert pracy nie brakuje, nawet teraz. Ja nie miałam problemu w Poznaniu dobrego zatrudnienia znaleźć. Ale zanim zaczęłam pracę musiałam oczywiście przejść konieczne badania. Do https://scanmed.pl/specjalizacje/medycyna-pracy/poznan warto się zgłosić. świetni specjaliści, nie ma kolejek. Można liczyć na wysoki poziom obsługi.

    OdpowiedzUsuń