Serwisy społecznościowe

Informacje zamieszczone na portalach społecznościowych znacznie ułatwiają poszukiwanie pracy. Na portalach tych możesz znaleźć oferty pracodawców, prześledzić dyskusje na forach tematycznych dotyczących interesującej Cię branży, a także sprawdzić historię zawodową osób mających podobny profil zawodowy co Twój i dzięki temu zobaczyć do jakich firm migrują inni pracownicy.
Jednym z największych serwisów społecznościowych ukierunkowanych na rozwój kontaktów biznesowych jest anglojęzyczny serwis LinkedIn. Jest on szczególnie przydatny jeśli szukasz pracy za granicą lub dobrze płatnej pracy w firmie posiadającej oddział w Polsce, gdyż bardzo często polscy pracownicy utrzymują kontakt z osobami pracującymi w zagranicznych oddziałach. Jedną z ciekawszych usług (bezpłatnych) oferowanych przez ten serwis jest możliwość sprawdzenia statystyk dotyczących danej firmy, a konkretnie - możliwość zobaczenia z jakich innych przedsiębiorstw przychodzą pracownicy i do jakich odchodzą, np. chcąc sprawdzić do jakich firm odchodzą pracownicy Comarchu w wyszukiwarce wybierz opcję Search companies i wpisz Comarch, aby zobaczyć że pracownicy tej firmy korzystający z serwisu LinkedIn odchodzą głównie do Sabre Holdings i IBM.

Polskim odpowiednikiem serwisu LinkedIn jest GoldenLine. Jego zaletą jest to, że można tam znaleźć dosyć dużo ofert pracy, a także to że jest on używany przez rekruterów z różnych firm - niestety większość stanowią pośrednicy i agencje pracy. W serwisie tym można również zapoznać się z dyskusjami toczącymi się na forach tematycznych. Podobnym serwisem jest Profeo.pl

Korzystając z serwisów społecznościowych musisz mieć na uwadze, że informacje które na nich umieścisz będą również przeglądane przez potencjalnych pracodawców. W niektórych firmach standardem jest przeglądanie profili potencjalnych kandydatów na Naszej Klasie, a zatem jeśli masz tam konto, sprawdź czy nie zamieściłeś(aś) materiałów mogących Cię skompromitować.

3 komentarze:

  1. Ja pracy za granicą szukałem właśnie na różnych serwisach społecznościowych. Dodam, że w szukaniu pracy za granicą wiele daje znajomość języka obcego. Sam przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Anglii chodziłem na specjalistyczny kurs do szkoły językowej https://lincoln.edu.pl/ i dopiero potem wyemigrowałem. Znajomość języka już od początku znacznie przyczyniła się do znalezienia dobrze płatnej pracy w wyuczonym zawodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście na takich portalach pojawiają się czasami ogłoszenia o pracę. Chociaż mnie w ten sposób nie udało się znaleźć dobrej oferty. A może nie wiedziałam jak szukać? Wolę takie miejsca gdzie oferty pracy małopolskie można wygodnie wyszukiwać, gdzie tych ogłoszeń jest naprawdę sporo i łatwo można aplikować.

    OdpowiedzUsuń